Smartfony w samochodzie: tak czy nie?

Nie da się ukryć, że smartfon to bardzo wygodny sprzęt. W niewielkich rozmiarów urządzeniu mamy właściwie wszystko: dostęp do maila i kanałów social media, bankowość, kontakty do rodziny i przyjaciół (oraz służbowe), dostęp do muzyki i seriali i wiele innych bardzo przydatnych funkcji, także z perspektywy kierowcy. Ot, choćby aplikacje informujące o pomiarach prędkości czy nawigacja od Google.

Wszystkie te funkcje są bezsprzecznie fajne i ułatwiają życie: trudno kłócić się z tym stwierdzeniem, choć oczywiście można wymienić tez wiele ich wad (np. coraz więcej przypadków uzależnienia). problem pojawia się jednak, gdy chcemy z nich korzystać podczas jazdy samochodem.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

To powinna być główna zasada, która należy się kierować podczas jazdy samochodem. Facebook czy Twitter naprawdę mogą poczekać, aż wysiądziesz z auta. Nie musisz być aż tak bardzo na bieżąco. To samo dotyczy smsów czy rozmów telefonicznych, które wymagają trzymanie telefonu w ręce. W razie nagłej i niebezpiecznej sytuacji na drodze ta jedna ręka może uratować ci życie – będziesz mógł szybko zredukować bieg czy stabilnie skręcić bez utraty kontroli nad pojazdem. I nie chodzi nawet o to, że za korzystanie z telefonu w czasie jazdy możesz zapłacić mandat – tu chodzi o bezpieczeństwo twoje i innych użytkowników dróg. O wasze życie tak naprawdę.

Zestawy bezprzewodowe

Nie da się jednak ukryć, że – zwłaszcza przy dłuższych trasach – nawigacja może być bardzo przydatna. Nie należy jednak korzystać z niej, trzymając telefon w ręce. Wystarczy zakupić za niewielką kwotę specjalny samochodowy uchwyt do telefonu. Dzięki temu możesz mieć wyświetlacz w zasięgu wzroku, a jednocześnie możesz skupić się na bezpieczniej jeździe. To samo dotyczy rozmów telefonicznych – zainwestuj w zestaw głośnomówiący lub słuchawkowy (głośnomówiący będzie jednak lepszy, bo nie odcina cię tak bardzo od świata zewnętrznego). Sporo telefonów umożliwia teraz zaprogramowanie komend głosowych np. na odebranie połączenia.

Technologia jest świetna i potrafi bardzo ułatwi nam życie. Ważne jednak, by korzystać z niej z głową. bezpieczeństwo przede wszystkim!