Od czego zacząć budowę garażu?

Trzymanie samochodu pod dachem ma swoje niezaprzeczalne zalety. Chroni auto przed opadami i innymi warunkami atmosferycznymi, co w naturalny sposób przedłuża żywotność auta. Do wyboru mamy parkingi podziemne oferowane przez developerów, obecne już niemal w każdej nowej inwestycji, wynajęcie osiedlowego garażu lub... wybudowanie własnego. Czy warto zainwestować w budowę prywatnego garażu i od czego zacząć takie przedsięwzięcie?

Rozpocząć, tak jak w przypadku każdej inwestycji, musimy od projektu. Drugą ważną kwestią jest przemyślenie kwestii budżetu. W finalną cenę wejdzie projekt, materiały budowlane, pozwolenia i kwestie urzędowe, a także robocizna. Ważne, by dobrze oszacować godziny pracy fachowca. Z kolei w przypadku materiałów budowlanych warto wziąć pod uwagę podwyżki cen. Generalnie do wszystkich prac budowlanych warto doliczyć ok. 30% budżetu.

Zorientujmy się na rynku zanim zakupimy materiały – ile właściwie kosztuje beton architektoniczny rożnych producentów. Bo jeśli planujemy użyć go sporo, może to oznaczać niebagatelne oszczędności dla naszego portfela. Finalna ilość zależy od planowanej powierzchni garażu, i choć wiele z nich osiąga podobne rozmiary, w przypadku indywidualnych potrzeb np. garażu podziemnego dla dwóch aut pod własną posesją znacząco ten koszt może zmienić.

Co warto wyłożyć na posadzce takiego pomieszczenia? Z pewnością musi być to materiał trwały, gdyż będzie regularnie eksploatowany. Sprawdzą się w tym przypadku płytki betonowe. Ciekawym, choć nietuzinkowym rozwiązaniem mogą się okazać płyty tarasowe betonowe, gdyż są one z definicji przystosowane do trudnych warunków, odporne na mróz i ścieranie. W przypadku otwierania bramy garażowej kilka razy dziennie, odporność na temperaturę może mieć znaczenie.

Z kolei jeśli garaż ma Ci służyć nie tylko do przechowywania auta, ale również jesteś fanem majsterkowania i znasz się na mechanice, warto – jeśli tylko masz na to miejsce - zbudować swój własny kanał. Wystarczy niewielka wnęka pod garażem, szyny i schody z betonu architektonicznego – dzięki temu będziesz mógł diagnozować sporo usterek we własnym garażu, bez potrzeby każdorazowej wizyty u mechanika.